Informații utile

Locul de desfășurare al ediției a VIII-a

Universitatea de Vest din Timişoara, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie.
Clădirea centrală este situată în bd. Vasile Pârvan nr. 4.
Vezi harta

Variante de cazare

Hotel Timisoara situat la 12’ pe jos față de Universitate www.hoteltimisoara.ro
Hotel Central situat la 10’ pe jos față de Universitate www.hotel-central.ro
Hotel Savoy situat la 5’ pe jos față de Universitate www.hotelsavoytimisoara.ro
Hotel Continental situat la 12’ pe jos față de Universitate www.hotelcontinental.ro
Hotel Do Stil (Bd. Take Ionescu) situat la 30’ pe jos față de Universitate www.do-stil.ro
Pensiunea Vlad situat la 15’ pe jos față de Universitate www.pensiuneavlad.ro
Pensiunea Park (str. Remus) situat la  5’ pe jos față de Universitate www.pensiuneapark.ro
Hotel Silva situat la 12’ pe jos față de Universitate www.hotel-silva.ro
Euro Hôtel situat la 15’ pe jos față de Universitate www.eurohotelsite.com
Hotel Perla, situat la 14’ pe jos față de Universitate www./hotelperla.ro

Cum se ajunge de la aeroport la Universitate?

Sunt două posibilități:
1. Cu taxi: cost aprox. 35-40 lei (8 euro). Cereți bon fiscal.
2. Cu bus-navetă: bus Expres 4 (de la aeroport la stația terminus Bastion în Timișoara, aproape de Hotel Continental). Biletele pentru acest bus-navetă Expres costă 2,5 lei. Puteți cumpăra biletul fie din autobus, fie de la casa de bilete din stație.  

Taxi recomandate
Tudo (+40 256 945), Radio Taxi (+40 256 940), Fan (+40 256 944)

Obiective turistice în Timișoara

www.timisoara-turism.ro
www.timisoreni.ro
www.timisoara-info.ro
www.romaniatourism.com/timisoara.html

Evenimente în Timişoara

Spectacole, concerte, festivaluri, parcuri, galerii de artă, expoziții, restaurante cu specific românesc etc:
www.timisoara.zilesinopti.ro
www.timisoara.24fun.ro
www.timisoreni.ro

Consulate in Timișoara

www.timisoreni.ro/info/consulate/2.htm
Aici sunt enumerate și prezentate în ordine alfabetică toate consulatele din Timișoara. Sunt incluse adresa, datele de contact, orarul și poziționarea acestora pe hartă.

Planification and deadlines

  • The IXth edition of CICCRE will take place between 11th and 12th June 2021, at the West University of Timișoara, Vasile Pârvan Av. no. 4.
  • The registration form will be filled online until the 1st of May 2021 and could be found here: ciccre.uvt.ro/ro/ciccre/fisa-de-inscriere.
  • The date of acceptance and notification for the proposed papers is the 15th of May 2021.
  • The final variant of the texts sent for publication will be sent until the 15th of November 2021, at the e-mail address of the colloquium (ciccre@e-uvt.ro) and of the president of the colloquium (valy.ceia@e-uvt.ro).
  • The volume, Quaestiones Romanicae IX, will be released on the 10th of June 2022.