Științe medicale umaniste, literatură și medicină. Perspective și deschideri

Abstract: (Medical humanities. Insights and horizons): Literature and medicine have been culturally and symbolically connected in ways that reflected, throughout the centuries, the connections between science and the humanities. The importance of their connection in an academic environment, as a subject of study, has been recognized in past decades, and the inclusion of dedicated courses that explored this domain has become the norm. This study aims to argue the relevance of this connection for humanities faculties in Romania, as medical schools have already started to include such courses in their curriculum.

Keywordsliterature and medicine, narrative medicine, medical humanities, illness, the body in literature.

Rezumat: Literatura și medicina au fost conectate cultural și simbolic în moduri ce au reflectat, de-a lungul secolelor, raporturile dintre domeniul umanist și cel al științei. Relevanța conectării lor într-un spațiu academic, ca obiect de studiu, a fost recunoscută în deceniile trecute, iar includerea unor cursuri dedicate explorării acestui nou domeniu a devenit firească. Prezentul studiu își propune să argumenteze importanța lui în spațiul facultăților umaniste românești, știut fiind că facultățile de medicină au început să ofere în mod tot mai consistent astfel de cursuri.

Cuvinte-cheie: literatură și medicină, medicina narativă, științe medicale umaniste, boală, corpul în literatură.

10.35923/QR.11.01.26