Marea doamnă a lingvisticii romanice – Profesor onorar dr. dr. h. c. mult. Maria Iliescu

Abstract: (“La Grande Dame” of Romance Linguistics –Professor dr. dr. h. c. mult. Maria Iliescu). The merits of the scientist Maria Iliescu, Honorary Professor at the Institute of Romance Studies of the Franz Leopold University of Innsbruck, Austria, have already been nationally and internationally acknowledged by the honorary doctorate degrees awarded by several Romanian and foreign universities, by the orders, decorations, and medals she received, by her being elected as president of a number of scientific institutes and societies, by the numerous festschrifts dedicated to her and published in Romania or abroad. Many more qualities may be added to the list above; I will, however, insist only on those which left their mark upon me and contributed to my formation. That is why I will not follow the chronology, but make several temporal leaps and subjectively highlight certain aspects to the detriment of others. Ms. Maria Iliescu is a model of morality, integrity and dignity; she is an encyclopedic personality of a distinguished intellectual refinement, who emanates passion for science and dedication to those around her; most of all, she is an invaluable creator of concepts and mentor of young researchers.

Keywords: Biography Professor dr. dr. h. c. mult. Maria Iliescu.

Rezumat: Meritele omului de știință Maria Iliescu, profesor onorar la Institutul de Romanistică din cadrul Universității „Franz-Leopold” din Innsbruck/Austria, au fost deja recunoscute la nivel național și internațional prin conferirea titlului de Doctor Honoris Causa al mai multor universități din țară și străinătate, prin acordarea de ordine, decorații și medalii, prin numirea sa ca membru de onoare al unor instituții științifice sau alegerea sa ca președinte de onoare al unor societăți științifice de prestigiu, prin omagierea în volume dedicate personalității sale publicate în țară și străinătate. Lista ar putea continua cu multe alte calități, dar eu mă opresc la cele care m-au marcat, m-au modelat și m-au format. De aceea, nu voi respecta cronologia faptelor, ci voi face salturi peste timp, voi evidenția, din motive pur subiective, unele aspecte, poate, în defavoarea altora.

Cuvinte-cheie: Biografie profesor universitar dr. dr. h. c. mult. Maria Iliescu.